Ідея підземного кондиціонера не нова — чверть століття тому одна з американських електронних фірм успішно скористалася дармовою енергією тепла землі. Відтоді подібні технології почали застосовувати в різних сферах промисловості та господарювання.

Нещодавно для однієї з індивідуальних будинків міста Львова було спроектовано і побудовано підземний кондиціонер, призначення для попереднього підігріву повітря, нео6хідного для роботи газового котла невеликої потужності, і, в перспективі, для подачі повітря до рекуператора системи припливно вентиляції.

Водночас ретельно досліджувалися возможности цього підземного пристрою. Визначено, что кількістьтепла, отриманий з ґрунту, на підігрів 84 тонн повітря дорівнює примерно 140 кВт • год / рік. Кроме того, подача повітря безпосередньо до котла ліквідує інфільтрацію холодного зовнішнього повітря, что стеліться по підлозі. Це суттєво підвіщує тепловий комфорт житлових приміщень та заощаджує около 385 кВт • год / рік теплової енергії.

123312-1

Використання підземного кондиціонера для попереднього підігріву повітря в системі примусової припливно-витяжної вентиляції в опалювальний сезон дає змогу заощадити 15100 кВт•год/рік. Для порівняння: кількість спожитої теплової енергії без попереднього підігріву повітря при роботі традиційної припливно-витяжної вентиляції становила би близько 41200 кВт•год/рік. Отже, використання підземного кондиціонера у роботі системи припливно-витяжної вентиляції може дати економію до 35% від коштів експлуатації.

Неабияка перевага нової технології використання тепла землі полягає в тому, що влітку можна без проблем охолоджувати повітря, яке надходить у будинок. Підземний кондиціонер виконає цю роботу з затратами лише на живлення вентилятора (можна і за рахунок сил гравітації), заощадивши, порівняно з традиційним кондиціонером, близько 3850 кВт•год/рік.

Отже, якщо надто високих вимог до стабільності температури охолоджуваного повітря не висувати, що і рекомендується медициною для житлових приміщень, то літом цілком можна задовольнитися “послугами” підземного кондиціонера.

За нижчої від 15°С температури зовнішнього повітря енергія ґрунту зекономить тепло, необхідне для обігріву будинку. За вищої від 15°С температури достатньо переключити котел на безпосередню подачу повітря з вулиці. Дуже вигідно використовувати підземний кондиціонер і для попереднього приготування повітря в будинках, оснащених припливно-витяжною вентиляцією.

Автор: Р. Ванькович, Львів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed